Kolej Marşı

1975 yılında altı yaşında ilkokuldan başladım TED Ankara Koleji'ne. 1986 yılında mezun olana kadar her hafta en az iki kere Kolej Marşı'nı söyledim herkesle birlikte. Kolej maçlarına gittim. Bir kere Tunalı'da bir takım Yükseliş'lilerin saldırısına uğramak şerefine bile eriştim(!) Kolejli olmaktan gurur duyarım.

Yaklaşık iki sene önce fark ettim ki '86 mezunlarından Alper Mumcu bir eposta listesi kurmus Kolej 86 mezunları için. Aradaki saat farkı nedeniyle 'real-time' olmasa da listeden mesaj almak arada muhalefet yaratmak hayatımın keyifli bir parçasını oluşturdu o günden beri.

12 Ağustos 1992'de geldim Amerika'ya. Geceyi New York'da Times Square civarında kelek bir otelde geçirdikten sonra ertesi sabah bir Greyhound otobüsü ile Ithaca'ya yola çıktım. 13 Ağustos günü öğle saatlerinde vardım Ithaca'ya. İzleyen günlerde Cornell kampüsünü dolaşmaya başladım hafif hafif. İkinci ya da üçüncü günümde miydi şimdi hatırlayamıyorum ama bir gün bir de farkına vardım ki çanlardan habire Kolej marşı çalınıyor. Afalladım bir parça.

Sonradan öğrendim ki bizim Kolej marşının melodisi Cornell marşından alınma. Cornell marşı (Alma Mater) da Annie Lisle adında eski bir melodiden alınmaymış ama benim müzikten anlamaz kulağımın bile duyabildiği ufak tefek farklılıklar var ikisinin arasinda. Kolej Marşı'nın melodisi ise Cornell marşının tıpkısının aynısı. Cornell Üniversitesi'in web sayfalarında Cornell marşının bestecisi Archibald C. Weeks ve Wilmot Moses Smith olarak geçiyor.

O günden beri muhabbette lafı geçtikçe belirttim bunu arkadaşlarıma ve aileme. Geçenlerde listemize gönderilen bir mesaja karşılık verirken de ilginç bir genel kültür (hani televizyon yarışmalarında olurdu ya bir zamanlar) bilgisi olarak belirteyim dedim. Mesaj biraz şaşkınlık yarattı onun için burada ilgili adresleri veriyorum.

Hem Cornell hem de Kolej marşının kaynağı Annie Lisle şarkısının sözlerini http://www.gleeclub.cornell.edu/music/soc/annielisle.php adresinde bulabilirsiniz. Şarkıyı Cornell korosundan dinlemek için sayfanın sol üst köşesindeki hoparlör imgesine tıklayın.

Cornell marşını her gün kütüphanenin çan kulesinden çalındığı şekli ile dinlemek için ise http://chimes.cornell.edu/sounds.html adresine gidin. Orada Cornell Alma Mater linklerinden birini izlemek yoluyla dinleyebilirsiniz. Yok illa 'çan olmaz ben sözlerini dinlemek istiyorum' derseniz, Songs of Cornell sayfasına gidip, oradan Alma Mater'ı dinleyebilirsiniz.

Kolej ile Cornell arasındaki bu bağlantı hep hoşuma gitmistir. Paylaşmak istedim. Umarım ilginizi çeker. Bu araklama canınızı çok da sıkmasın. Tek yapan biz değiliz.